^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Z nami rozwiniesz skrzydła

WP 20161213 14 04 52 ProUczniowie klas drugich liceum, którzy wybrali filozofię jako przedmiot dodatkowy, 13 grudnia wzięli udział w warsztatach z filozofii praktycznej, prowadzonych w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Opolskiego przez prof. dra hab. Grzegorza Francuza. Tematyka zajęć koncentrowała wokół zagadnień szczęścia. Młodzi filozofowie wspólnie zastanawiali się nad tym, czym jest szczęście, kiedy człowiek jest szczęśliwy i co nam daje szczęście. Ćwiczyli także wybrane metody coachingowe.
Wcześniej w Galerii Sztuki Współczesnej zetknęli się z prozą życia uwiecznioną na fotografiach prasowych zgromadzonych na wystawie World Press Photo.
World Press Photo 2016 jest doroczną edycją wystawy fotografii prasowej. Składa się z prac wyróżnionych w największym i najbardziej prestiżowym konkursie, którego organizatorem jest Fundacja World Press Photo z Amsterdamu. Zdjęcia oceniane są w kilkunastu kategoriach obejmujących fotografie pojedyncze i zestawy. Jury konkursu przyznało nagrody w 8 kategoriach, tj. zdarzenia, ludzie w zdarzeniach, sport, życie codzienne, portret, sztuka, przyroda oraz wybrało zdjęcie roku. Łącznie wyróżniono dokonania 41 fotografów z 21 krajów.
Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia wykonana przez australijskiego twórcę Warrena Richardsona, Nadzieja Nowego Życia. Zdjęcie przedstawia mężczyznę, który podaje malutkie dziecko przez płot na granicy serbsko-węgierskiej. Tegoroczny przewodniczący jury Francis Kohn podkreślał, że siła nagrodzonego zdjęcia Richardsona wynika nie tylko z prostoty, ale także z symboliki kolczastego płotu. - Uznaliśmy, że jest w nim wszystko, co pozwala ukazać to, co dzieje się z uchodźcami.
Uczestnicy wycieczki uczestniczyli także w zajęciach zapoznających z ofertą i zasadami korzystania z najbardziej interesującej biblioteki w naszym regionie. Mowa o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Uwagę młodzieży przyciągnęły zbiory filmów w mediatece, automaty do wypożyczania i zwracania książek oraz związana z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia wystawa o aniołach w tekstach kultury.
Mirosława Grabowska

szkola odkrywcow talentowszkola z klasaeszkolalogo4odsonylogo d malegobipszkolapromujacazdrowie wyszp