^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Z nami rozwiniesz skrzydła
   13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Decyzją najwyższych władz Związku Sowieckiego, wiosną 1940 roku, zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 roku.  Trzy lata później, 13 kwietnia 1943 roku, Niemcy ogłosili informację o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w lesie pod Katyniem. Władze sowieckie nie przyznały się do popełnionej zbrodni. Prawda była ukrywana przez ponad pół wieku. Przełom nastąpił w 1990 roku, kiedy Związek Sowiecki przyznał, iż zbrodni dokonali funkcjonariusze NKWD.
   Uczniowie klasy ósmej wzięli udział w specjalnej lekcji historii, która była poświęcona temu tragicznemu wydarzeniu. W poniedziałek 12 kwietnia, uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej online pt.: Zbrodnia katyńska. Historia, polityka, konteksty kultury, którą przeprowadziła p. Monika Sobczak, edukatorka Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Dla uczniów naszej szkoły była to niezwykle cenna lekcja historii.

ZawKL8ZawKL8 1