^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Z nami rozwiniesz skrzydła

DSCN3887m1 marca2017r. rozpoczęliśmy realizację projektu Ekoodkrywcy 4. Projekt jest laureatem konkursu grantowego Eko Odkrywcy 4, którego organizatorami są Henkel Polska Sp. z o.o. (właściciel marki Persil), drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia. Fotoreportaże znajdziecie w naszej galerii zdjęć.
Sztuczne drzewo - odsłona pierwsza
W maju byliśmy na Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów w Chróścicach.
W czerwcu nasi ekoodkrywcy próbują stworzyć sztuczne drzewo. Przygotowali materialy i zabrali się ostro do pracy.
Zdjęcia dodajemy na bieżąco do galerii.

2 czerwca: Czy klej będzie na tyle mocny, aby utrzymać drzewko w całości? Czy trzeba będzie posłużyć się innym rozwiązaniem?
9 czerwca: Klej ze styropianu nie sprawdził się niestety, więc kleimy na gorąco. Nasze drzewa nabierają kształtu.
16 czerwca: Nasi ekolodzy wybrali się do Zakładu Komunalnego w Opolu, aby sprawdzić empirycznie co dzieje się z naszymi odpadami i czy dużo dwutlenku węgla z nich się produkuje. Dowiedzieliśmy się, że sporo śmieci przerabianych jest na coś pożytecznego, czyli energię i kompost. Kompostowane odpady niestety nie wydzielały różanych zapachów, o czym przekonaliśmy się na własnych nosach. Niestety przy produkcji energii sporo dwutlenku węgla wydostaje się do atmosfery. Jednakże, jak zapewnił nas pracownik tej instytucji spełnione są wszelkie normy. Wierzymy na słowo. Aczkolwiek uważamy, że nasze drzewo wpasowało by się w krajobraz składowiska. Może w przyszłości nawiążemy współpracę w tej kwestii.
21 czerwca: Badamy szybkość pochłaniania CO2 przez sztuczne drzewko.

Suchy lód to wciąż super zabawa! Pracujący ciężko badacze mają okazję również do zabawy.

Ale najpierw obowiązki, później przyjemności. Sprawdzamy, czy nasze sztuczne drzewo pochłania CO2. W tym celu do dwóch akwariów, stanowiących pojemniki do eksperymentowania, wprowadzamy suchy lód. Do jednego z nich wkładamy sztuczne drzewo z naniesionym na "liście" roztworem wodorotlenku sodu, do drugiego również sztuczne drzewko z naniesionym roztworem wodorotlenku wapnia. Okazało się, że wodorotlenek wapnia natychmiast po zetknięciu z dwutlenkiem węgla, wysublimowanym* z suchego lodu, zamienił się z ciało stałe koloru białego. Pani wytłumaczyła nam, że powstał węglan wapnia, czyli substancja budująca skały wapienne. Stworzyliśmy sztuczną skałę wapienną! W pojemniku z wodorotleniem sodu przez 45 min prowadzenia obserwacji nic się nie zmieniło. Nasz wniosek: wodorotlenek wapnia jest lepszym pochłaniaczem dwutlenku węgla, a produkt powstały w tej reakcji jest nieszkodliwy dla środowiska.
Zmierzyliśmy także poziom dwutlenku węgla w pojemnikach eksperymentalnych, a raczej próbowaliśmy, bo miernik przekroczył dopuszczalną mierzalną wartość. Spróbowaliśmy zmierzyć poziom dwutlenku dla 3 niewielkich kawałków suchego lodu umieszczonych w misce. Wartość wysublimowanego dwutlenku węgla wyniosła ... 9694 ppm!
Musieliśmy po naszych eksperymentach dobrze przewietrzyć pracownię.
Sprawdziliśmy również, że dwutlenek węgla obniża temperaturę otoczenia, a więc zachodzi reakcja endoenergetyczna. Z temperatury 250C, po upływie pół godziny, temperatura w pojemnikach spadła do 50C.
*sublimacja - przechodzenie ciała ze stanu stałego bezpośrednio w stan gazowy

Sprawdzamy co lepiej pochłania dwutlenek węgla: sztuczne, czy prawdziwe drzewko.
Z naszego eksperymentu wynika, że prawdziwe. Chociaż skutek był taki, że wierzba japońska zaczęła tracić zwoje pierwotne ubarwienie i liście stawały się zielone.
Sprawdziliśmy także czy efekt cieplarniany to mit czy prawda.
Okazuje się, że jednak prawda. Naczynie z dwutlenkiem węgla i powietrzem umieściliśmy na 6 godzin w słońcu. W naczyniu z dwutlenkiem węgla temperatura była znacznie większa, niż w tym z powietrzem. Efekt temperaturowy widoczny jest na zdjęciach.

Ekoodkrywcy badają też poziom dwutlenku węgla na drodze nad Balaton (jeziorko w pobliżu szkoły). Idąc w stronę elektrowni poziom dwutlenku wzrastał.

Podsumowując nasz projekt doszliśmy do następujących wniosków:

1. Efekt cieplarniany istnieje.
2. Dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym.
3. Sztuczne drzewo można stworzyć i zastosować do oczyszczania powietrza z dwutlenku węgla.
4. Lepszą substancją do "wyłapywania" dwutlenku węgla jest wodorotlenek wapnia.
5. Rośliny szybciej oczyszczają atmosferę z dwutlenku węgla, ale w miejscach, w których nie mogą rosnąć sztuczne drzewa są dobrym rozwiazaniem.
6. Stworzenie sztucznego drzewa wymaga sporo pracy i może się okazać mniej opłacalne w praktyce niż żywe rośliny, ponieważ należy ciągle uzupełniać ilości wodorotlenku wapnia na "liściach" drzewa.

Cieszymy się, że mogliśmy zrealizować ten abstrakcyjny, wydawać by się mogło, projekt. Może w przyszłości sztuczne drzewa będą bardziej powszechne biorąc pod uwagę, że w naszym kraju coraz więcej drzew zostaje wyciętych.

szkola odkrywcow talentowszkola z klasalogo d malegobipszkolapromujacazdrowie wyszpszkolne kolo mediatorowprojekt
KZdRP 3