^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Z nami rozwiniesz skrzydła

IMG 403018 listopada 2019 r. odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim z inicjatywy Szkolnego Multimedialnego Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego przy Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim spotkanie listopadowe z książką dla mieszkańców naszej gminy. Na wstępie inicjatorka spotkania – Pani Sabina Lazik-Wodarz przywitała wszystkich gości i przedstawiła program spotkania i co jest jego celem. Następnie Pani Joanna Mazurek-Śmieja ( wieloletni n-l polonista i n-l bibliotekarz) wygłosiła referat nt. Jak czytają dzieci i rodzice w skali kraju i świata ?. We wstępie referatu prelegentka odwołała się do cytatu Wisławy Szymborskiej : „Czytanie książek, to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Zaprezentowane zostały także tendencje czytelnicze na świecie i w Polsce : - zjawisko YA (Young adult) – zwane także kidultami (kid-dziecko, adult-dorosły ) ; - zjawisko sic –lit (czyli książka o chorobach przewlekłych i śmierci „Gwiazd naszych wina”). W referacie poruszono również temat : Co czytają Polacy ? ( w świetle wyników głosowania w plebiscycie serwisu Lubimyczytać.pl z dnia 05.06.2019 r.). Wychodzi na to, że najpopularniejsza bywa nie literatura lecz książki nieliterackie, celebryckie. Przykładem jest zbiór felietonów Katarzyny Nosowskiej pt. „ A ja żem jej powiedziała”. W plebiscycie także pozytywną opinię i najwięcej głosów z gatunku kryminał i thriller otrzymał Wojciech Chmielarz i jego powieść „Żmijowisko”, rzecz z pogranicza kryminału i powieści obyczajowej. Z punktu widzenia autora, to rodzaj udanego literackiego eksperymentu. Remigiusz Mróz znalazł się dopiero na drugiej pozycji, za to wyprzedził swego mistrza Stephena Kinga, który króluje w kategorii „horroru”. Z kolei w kategorii – Literatura młodzieżowa 1. miejsce zajęła powieść młodzieżowa Małgorzaty Musierowicz – „Ciotka Zgryzotka”. Prelegentka zadała uczestnikom spotkania pytanie : Ile książek jesteśmy w stanie przeczytać ? . To ile książek przeczytamy, zależy od długości naszego życia. Przy założeniu, że statystycznie Polak żyje około 80 lat i przyjmujemy optymistyczną wersję, że za czytanie zabieramy się porządnie w wieku lat 15, to w całości pochłaniamy 1 książkę tygodniowo. Rok ma 52 tygodnie. Przez 65 lat jesteśmy w stanie przeczytać 3380 książek. A przecież stać nas na wiele więcej. A więc prowadząca, zachęcała do czytania, tak jak mówią statystyki światowe, „bo przecież czytanie to globalna przyjemność”. Kolejnym punktem spotkania było omówienie wyników badań czytelniczych przez Panią Sabinę Lazik-Wodarz. Pani Sabina Lazik-Wodarz omówiła wyniki badań, które przeprowadziła na przykładzie uczniów szkoły branżowej i technikum w Dobrzeniu Małym. Dotyczyły one preferencji czytelniczych uczniów. Przeprowadzone badania miały na celu zdiagnozować zainteresowania czytelnicze uczniów oraz poznać ich preferencje, co pozwoli bibliotekarzom na trafne zakupy nowości książkowych dla uczniów oraz dostosować zajęcia czytelnicze i ofertę biblioteki do preferencji uczniów. Badana młodzież chętnie czyta oprócz lektur : „Harrego Pottera” – J.K.Rowling , „Sagę o Wiedźminie” – Andrzeja Sapkowskiego, „Igrzyska śmierci” – Suzanne Collins, „Pamiętniki wampirów”- L.J.Smith , „Zwiadowców”- Johna Flanagana, „Nie interesuje mnie bycie zwykłym człowiekiem” – Michała Wawrzyniaka. Wielu ma rywalów książka w naszych czasach i przez to właśnie staje się niemodna. Komórki,smartfony, audiobooki, komputery – dużą część zabrały te wynalazki z uroku czytania książki. Jednak przeprowadzone badania wykazały również ciekawe fakty i zjawiska, skłaniające do wielu przemyśleń i wysunięcia pewnych wniosków, dla nas nauczycieli , bibliotekarzy, rodziców i czytelników. Jak należy pracować z młodzieżą, jak budować swój warsztat pracy na lekcji, aby ich motywować do czytania, jakich zakupów dokonywać. Wyniki badań pokazały , że jest to nie tylko nasz problem, ale także problem ogólnopolski. Duży wpływ na rozwój zainteresowań czytelniczych dzieci mają rodzice, nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze. To od nas zależy również, czy książka będzie dalej modna i czy stanie się stałym towarzyszem młodego pokolenia. Po przedstawieniu wniosków z badań, zabrała głos Pani Alicja Bobowska, która zaprezentowała publikacje i je omówiła, co czytają mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki. Zaproponowała, także nowości wydawnicze, które ostatnio cieszą się dużą popularnością i które warto przeczytać. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku przy kawie . Rozwinęła się dyskusja, co czytają rodzice dzieciom, co czyta młodzież obecna na spotkaniu. Na koniec spotkania Pani Alicja z Gminnej Biblioteki Publicznej, wysunęła propozycję, że takie spotkania dyskusyjne o książkach , powinny odbywać się w naszej gminie częściej.
Inicjatywa spotkania listopadowego, to kolejna forma realizacji założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole.

Sabina Lazik-Wodarz
IMG 4026