^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Z nami rozwiniesz skrzydła
KAROLINA GOLLENIA, MAGDALENA PODOLSKA, JAKUB MALIJ I MARCEL NIEMCZYK.

nasi szkolni posłowieKarolina, Magdalena, Jakub, Marcel, zostaliposłami Zespołu Szkół na XX sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży zorganizowaną przez Kancelarię Sejmu RP przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

NATALIA WRÓBEL

NataliaNatalia, uczennica Publicznego Gimnazjum w Dobrzeniu Wielkim, zdobyła I miejsce i została laureatką w Ogólnopolskim Konkursie Językowym na niemieckojęzyczną kartkę z pamiętnika Tag für Tag.

MAREK ŚWITAŁA

Marek ŚwitałaMarek , napisał pracę o aktywności Słońca, której przejawem są plamy słoneczne. Zajął drugie miejsce w konkursie zorganizowanym przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Opolskiego.

OLA CZYŻ, WIOLETTA KURPIELLA I KROLINA JUZAK

kresyOla, Wioletta i Krolina zostały wyróżnione w IV Konkursie Wiedzy o Kresach Wschodnich.

LAUREACI I SZKOLNYCH WARSZTATÓW URBANISTYCZNYCH

konkurs urbanistycznyMarta Klemens, Natalia Junger, Dominik Kubis, Mateusz Tyrek, Krystian Merchel , Łukasz Gonsior uczestniczyli w warsztatach urbanistycznych zorganizowanych przez Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej przy Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Opolskiego. W trakcie warsztatów uczniowie uczyli się zasad racjonalnego gospodarowania przestrzenią, planowania i urbanistyki. Zaprojektowali i wykonali wg własnego pomysłu „osiedle przyszłości” . Ich projekt zajął I miejsce.

KAMIL CZARNY

czarnynagrodzony w konkursie matematycznym KANGUR 2014

MISTZRYNIE POLSKI W PIŁCE RĘCZNEJ

piłka ręcznaLicealistki z ZS w Dobrzenia Wielkiego zostały mistrzyniami Polski w piłce ręcznej szkół ponadgimnazjalnych. Najlepszą zawodniczką zawodów została Aleksandra Czyż. Oprócz niej w skład zespołu wchodziły: Wioletta Kurpiella, Amanda Szczygiecka, Karolina Zajączkowska, Jolanta Polarczyk, Nikola Solarczyk, Patrycja Solarczyk, Pamela Urbańczyk, Andrea Krawczyk, Karolina Porzezińska. Drużynę podczas turnieju prowadziła Pani Bożena Mierzwińska.

„JUGEND TRÄGT GEDICHTE VOR“

konkursMonika Narowska z klasy 3 PG zdobyła 2 miejsce, a Julia Gross z klasy I LO 3 miejsce wXX Konkursie Recytatorskim w języku niemieckim „Młodzież recytuje poezję” / „Jugend trägt Gedichte vor“ zorganizowanym przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.

KOŁO AKTYWISTÓW

koło aktywistówUczniowie naszej szkoły, członkowie Koła Aktywistów, Marek Świtała, Miłosz Rudawski, Przemysław Skoczylas oraz Jakub Malij, zajęli II miejsce w wojewódzkim konkursie Maszyna Goldberga zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski.

MIKOŁAJ TARAPACZ i PAWEŁ OLEJNIK

mikołaj
mikołaj i Mikołaj i Paweł wzięli udział w etapie wojewódzkim XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1945”, który odbył się na terenie jednostki 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. Ich udział zakończył się dużym sukcesem – Mikołaj zajął 3. miejsce i uzyskał tytuł laureata, natomiast Paweł ukończył konkurs na miejscu 4., również z tytułem laureata.

MIKOŁAJ TARAPACZ


mikołajMikołaj został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Historycznego, którego finał odbył się 14 marca 2014 r. Sukces Mikołaja jest tym większy, że zajął 2. miejsce w województwie.

EMILIA NIESPOREK

EmiliaLaureatka Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego.

AGNIESZKA KULESZA

KuleszaUczennica Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich z Oddziałami Dwujęzycznymi w Dobrzeniu Wielkim, Agnieszka Kulesza, otrzymała stypendium naukowe Marszałka Województwa Opolskiego przyznawane w ramach programu pomocy stypendialnej województwa opolskiego dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

ADRIAN KROCZAK

AdrianRedaktor naczelny "Bibliotecznych Nowinek", Adrian Kroczak znalazł się w elitarnej grupie opolskich dzieci, które nagrały płytę z kolędami w ramach projektu Opolskie Dzieci Śpiewają Kolędy. 21 grudnia w "Solarisie" odbył się przepiękny koncert promujący nagranie. Adrian wykonywał kilka partii solowych. Oprócz tego sukcesu, Adrian ma na koncie wiele innych. Oto niektóre z nich:

 • Trzecie miejsce w IV Przeglądzie Opolskiej Twórczości Artystycznej „Młode Opole” 2012
 • Wyróżnienie w VI Przeglądzie Opolskiej Twórczości Artystycznej „Młode Opole” 2014
 • I Konkurs Piosenki Angielskiej 2013 – II miejsce
 • II Konkurs Piosenki Angielskiej 2014 – IV miejsce
 • Udział w koncercie z okazji 10 lecia SSIRO w Filharmonii Opolskiej
AKTORZY

aktorzyGrupa aktorów naszego liceum, w składzie: Bartek Jagielski, Ewa Gilowska, Katarzyna Skorupa i Ada Gasińska, zajęła II miejsce w finale konkursu „Pokaż język. Odkryj Szekspira” zorganizowanym przez panią Danutę Jazłowiecką, posłankę do Parlamentu Europejskiego. Celem konkursu była promocja nauki języka angielskiego oraz wzbudzenie zainteresowania sztuką wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych w województwie opolskim.

MARCEL NIEMCZYK

MarcelMarcel Niemczyk od ośmiu lat z pasją i dużym zaangażowaniem ćwiczy karate w sekcji w Dobrzeniu Wielkim oraz Opolskim Klubie Karate. Na jest uczniem klasy 3b Publicznego Gimnazjum w Dobrzeniu Wielkim.

Najważniejsze osiągnięcia:

 • I miejsce – Otwarte Mistrzostwa Karate Kyokushin – kumite kadetów – 29.05.2010 r.
 • I miejsce – Mistrzostwa Opola Karate Kyokushin – kumite kadetów-11.06.2011r.
 • III miejsce – Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Karate Kyokushin – kumite młodzików +65 kg – 24.03.2013r.
 • III miejsce – Mistrzostwa Okręgowego Związku Karate – kumite młodzików open – 08.06.2013r.
 • II miejsce w Polsce – Turniej kwalifikacyjny do Mistrzostw Europy – kumite kadetów do 75kg – 23.02.2013r.
 • POWOŁANIE DO KADRY przez Zarząd Polskiej Federacji Karate Shinkyokushinkai oraz do reprezentowania kraju w Mistrzostwach Europy w kategorii kumite kadetów -75kg – 10.06.2013r.
 • IX miejsce na MISTRZOSTWACH EUROPY KARATE Shinkyokushinkai w kategorii kumite kadetów -75kg – 14-16.11.2013r.
KACPER KOŁBUC

Kacper Kołbuc trenuje od około 4 lat, początkowo kajakarstwo, a następnie kanadyjkarstwo. Jest zawodnikiem Opolskiego Towarzystwa Kajakowego (OTK Opole), a rok 2013 jest aktualnie najowocniejszy w jego karierze zawodniczej. Poniżej zamieszczamy najważniejsze tegoroczne osiągnięcia Kacpra.

 • Ogólnopolskie Regaty Otwarcia Sezonu, Tychy, 14. O4. 2013 – C1 2000 m młodzików – 1 miejsce.
 • Ogólnopolskie Regaty Otwarcia Sezonu, Opole, 21. O4. 2013 – C1 2000 m młodzików – 1 miejsce.
 • Ogólnopolskie Regaty Otwarcia Sezonu, Wrocław, 11. O5. 2013 – C1 500 m młodzików – 1 miejsce.
 • Długodystansowe Mistrzostwa Polski w kajakarstwie klasycznym, Bydgoszcz, 17-19. 05. 2013 – C2 5000 m młodzików ( z Krzysztofem Bilem) – udział (wywrotka).
 • Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików - strefa "D", Lubniewice, 03.07.2013 – C1 i C2 (z Krzysztofem Bilem) 2000 m młodzików – 2 x 1 miejsce.
 • Mistrzostwa Polski w maratonie kajakowym, Opole, 6-8. 09. 2013 - C1 9 km młodzików – 3 miejsce (brązowy medal).
 • Ogólnopolskie Regaty Kajakowe zakończenia Sezonu, Wrocław, 14. 09. 2013 – C1 500m i 200 m w kat. juniorów młodszych - 2 x 2 miejsce.
 • Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Kajak Polo - strefa "C", Kaniów, 22. 09. 2013 – 3 miejsce.
Podchody - ŚLADAMI KULTURY NIEMIECKIEJ
W ramach obchodów 10 Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im Powstańców Śląskich wzięli udział w Podchodach - śladami kultury niemieckiej w Opolu, które odbyły się 24.10.2013 r.
Zespół uczniów w składzie: Antonia Sabasch, Natalia Jakubik, Julia Gross i Nadin Blacha oraz opiekuna: Beaty Jonczyk, dzielnie wędrował śladami kultury niemieckiej na Śląsku Opolskim. Prawidłowe rozwiązanie zadań wymagało odwiedzenia takich instytucji jak: Mniejszość Niemiecka, Biuro Poselskie posła Ryszarda Galli, Konsulat Republiki Federalnej Niemiec, Centralna Biblioteka Polsko-Niemiecka Caritas, media niemieckojęzyczne oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Muzeum Diecezjalne w Opolu. Należało się dowiedzieć m.in. o zakresie ich działalności oraz strukturze. W trakcie marszobiegu ulicami Opola trzeba było sfotografować grupę na tle wskazanych przez organizatora zabytków.

Drugim etapem gry była konkurencja „Jeden z ośmiu” zorganizowana na podstawie telewizyjnego programu z TVP2 „Jeden z dziesięciu”.
Drużyna z LO w Dobrzeniu Wielkim zwyciężyła, odpowiadając na pytania o Opolu i organizacjach i instytucjach związanych z Mniejszością Niemiecką.

MAŻORETKI
W skład zespołu mażoretek wchodzą uczennice naszej szkoły, które w tym roku wzięły z powodzeniem udział w wielu festiwalach i przeglądach. Oto ich skrócona lista:
 • V OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL MAŻORETEK PARADA 2013

III miejsce – Justyna Gawrońska

II miejsce -mini formacja baton juniorki

III miejsce – mini mix juniorki

II miejsce – duo pom - pon Magdalena Marcinkowska, Magdalena Pluta

I miejsce – formacja baton juniorki

I miejsce – formacja baton seniorki

III miejsce – formacja baton kadetki

 • XV MISTRZOSTWA POLSKI MAŻORETEK 2013r.

I miejsce i tytuł Mistrza Polski – formacja baton seniorki

II miejsce i tytuł I-Vice Mistrza Polski – formacja baton juniorki

III miejsce i tytuł II-Vice Mistrza Polski – mini formacja baton juniorki

I miejsce i tytuł Mistrza Polski – mini mix juniorki

III miejsce i tytuł II-Vice Mistrza Polski – duo baton seniorki Magdalena Henke i Agata Domarus

 • II Festiwal Mażoretek "Ozimska Furażerka" 2013r.

II miejsce – formacja baton kadetki

II miejsce - formacja baton seniorki

II miejsce – mini formacja baton juniorki

II miejsce – mini formacja pom-pon juniorki

I miejsce - mini mix juniorki

II miejsce – mini formacja baton kadetki

II miejsce – mini mix seniorki

II miejsce – solo baton seniorki Justyna Gawrońska

II miejsce - solo baton juniorki Wiktoria Solecka

I miejsce – solo pom-pon juniorki Katarzyna Sowada

II miejsce – solo pom-pon juniorki Magdalena Marcinkowska

II miejsce – duo baton seniorki Magdalena Henke i Agata Domarus

II miejsce – duo pom-pon seniorki Magdalena Henke i Agata Domarus